endike:
az általam nem túl nagyra becsült asimov egyik jobb regényében olyan világ van, ahol az emberek má... (2015.09.01. 19:57)Tévékapcsolgatás és böfögés
Ezt add be egy külföldinek! Az "egyes emberek" szerkezetben többes számban van a főnév, pedig az "egyes" szó szerepel benne. A "két, három, négy" után meg egyes számban van a főnév: "két ember, három ember…" Szóval pontosan fordítva, mint ahogy egy "átlagos külföldi logika" szerint elvárható lenne: az "egy(es)" után többes szám a "nem egy, henem kettő, három" után meg egyes szám.
Ha nagyon akarom, ráerőltethetek valamiféle "logikát": MINDEN EGYES ember, tehát mindenki, tehát többen vannak, tehát többes szám. Vagy: többen vannak, de az "EGY" szerepel benne, ezért többes számba kell tenni, hogy lássuk, hogy nem EGY, hanem TÖBB.
A "két, három ember" esetében pedig: a számokból egyértelmű, hogy többen vannak, akkor meg minek még többes számba is tenni?
Az ilyen magyarázatok után érzi úgy az enyhén paranoid magyar magyartanárnő, hogy tanítványai úgy gondolják, a tanárnő megbolondult, saját maga találja ki ezeket az őrült dolgokat, és a magyaróra után a terem előtt kényszerzubbony fogja várni, hogy nyelvészeti téveszméi hirdetésének felfüggesztésére kötelezzék. Arra is számíthat a tanárnő, hogy a tanítványok az elkövetkező hetekben próbálnak az elméletet cáfoló ellenpéldákat kihallgatni a boltban, a munkahelyükön vagy az edzőteremben. És sikerülni is fog nekik, mert mindig mindenre van ellenpélda. És akkor még inkább meg lesznek győződve arról, hogy a tanárnő megbolondult.